Jak, kde a kdy založit kompost?

Kompostování je běžným chlebem každého zahrádkáře. O kompostování jako takovém jsme se již bavili. Víme, co to je, k jakému procesu při něm dochází a dokonce i jakými způsoby se v dnešní době běžně kompostuje. V dnešním článku si rozšíříme obzory a podíváme se na kompostování z praktické stránky. Povíme si, co do kompostu patří, co tam naopak nepatří a mnoho dalších užitečných informací.

Jako první z mnoha otázek nám jistě na mysli vyvstane, kdy je nejlepší kompost založit. To nejideálnější období je podzim, pokud jste tento správný čas prošvihli a nechcete čekat na jaro, je možné začít také v teplém období zimy. Pokud tedy zrovna nesněží. Odebírat z něj pak můžeme již asi po šesti měsících, ale ideální doba na zrání kompostu je přibližně jeden rok. Pokud tak dlouho čekat nechceme, existuje samozřejmě mnoho přípravků k urychlení zrání.

Kompost si každý může vyrobit doma sám a to konkrétně z prostředků, které mu poskytne kuchyně. Odpad v dnešní době třídí více jak polovina obyvatel České republiky. Tito lidé si jistě také uvědomují, že velké množství odpadu, které nelze vytřídit, tvoří organické zbytky vyprodukované nejčastěji vařením (jsou to slupky od brambor, okurek, ohryzky jablek, mimo kuchyň to pak jsou třeba zvadlé řezané květiny nebo opadané listy pokojových rostlin). Tohle všechno pak běžně vyhazujeme do odpadkového koše, kde se to dusí, mokvá a je následně příčinou nepříjemného zápachu. Všechny tyto zbytky by se přitom daly využít mnohem efektivněji. Základ kompostu totiž tvoří právě tento organický odpad. Vyhazujte tedy kuchyňské (a další) zbytky na kompost, zbavíte se tím nepříjemného zápachu a vaše zahrádka vám navíc poděkuje v podobě šťavnatého a zdravého ovoce a zeleniny.

Také volba vhodného místa je důležitá. Zde se musíme přizpůsobit několika kritériím. Samotnému kompostu bude nejvíce prospívat polostín. Přímé slunce by ho totiž mohlo příliš vysušovat, zásahy deště by ho naopak mohly okrádat o cenné živiny. Z těchto důvodů by bylo nepříhodnější umístit kompost pod strom či keř. Zapomínat bychom také neměli na fakt, že by nás kompost mohl obtěžovat nepříjemným zápachem. Tento problém nejlépe vyřešíme, pokud ho umístíme na okraj nebo do rohu zahrádky a nikoli třeba doprostřed. Rovněž by měl být dobře přístupný, abychom se k němu lehce dostali při vyhazování organických zbytků z kuchyně a následně pak abychom k němu měli přístup s kolečkem při manipulaci s ním.

Jelikož už nejsou nevzhledné kupy kompostu v dnešní době módní, měli bychom se zamyslet nad tím, kam ho umístit. Ano, náš národ je proslavený domácími kutily, pro které by jistě nebyl problém vyrobit si sami kompostér například ze dřeva. Dnes už se ale nemusíte namáhat. Není žádným problémem si kompostér zakoupit.

Díky výživnému kompostu vaše zahrádka doslova vykvete a obdaří vás úžasnými plody.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Kompostéry se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *