Velké srovnání kompostérů

Jaký kompostér je vhodný právě pro vás? Poradíme vám, jak si vyberete nejlepší kompostér na vaši zahradu.

Zapomeňte na průmyslová hnojiva, nejlepším hnojivem je přírodní humus, který si snadno vyrobíte právě v zahradním kompostéru. Kompostéry pojmou veškerý biologický odpad pocházející ze zahrady i z kuchyně a vytvoří ideální prostředí pro jeho rozklad a vznik kvalitního přírodního substrátu bohatého na živiny. Nejdůležitějším parametrem každého zahradního kompostéru je materiál, z kterého je vyrobený a který určuje jeho další vlastnosti.

Jaký kompostér vybrat?

Klasické plechové kompostéry snadno smontujete a nastavíte, disponují také dlouhou životností a příznivou cenou. Jsou vyrobeny z pozinkovaného plechu, a proto nerezaví. Nevýhodou může být až příliš průmyslový vzhled, který se do zahrady nemusí hodit. Pokud se však povznesete nad estetickou stránku věci, budete s kompostérem spokojeni.

Rotační plastové kompostéry jsou vyrobeny z odolného, černého plastu a mezi jejich hlavní přednosti patří bezúdržbovost a výrazné zkrácení kompostovacího času. Pomocí zabudované kliky kompost v bubnu snadno otočíte a zamícháte. Plastové kompostéry jsou uzavřené a mobilní, proto jsou kromě zahrady vhodné i na terasu, což ocení zejména ekologicky smýšlející lidé, kteří tak mohou snadno zpracovávat domácí biologický odpad a vyrobit si tak vlastní kompost i bez velké zahrady. Rotační kompostéry se vyrábí v mnoha designech, a tak si zcela jistě vyberete takový, který vám stylově na zahradu nebo na terasu zapadne.

Dřevěné zahradní kompostéry působí rustikálně a svou funkci plní také svědomitě, bohužel vám však dlouho na zahradě nevydrží. I když je opatříte speciálním nátěrem, neustálá vlhkost dřevo brzy naruší a to začne zahnívat. Kompost se pak začne rozpadat.

Při výběru kompostéru se tedy rozhodně zamyslete nad tím, kolik času chcete údržbě kompostéru věnovat. Budete stíhat každých pár dnů kompost ručně přeházet nebo je pro vás výhodnější občas zatočit klikou? Je pro vás důležitý vzhled kompostéru nebo vás zajímá pouze jeho funkčnost či životnost? I v tomto bodě byste měli mít jasno před tím, než si kompostér pořídíte.

Kam kompostér umístit?

Kompostér do rohu zahrady, spíše do tmavšího koutu, kde na něho nebude moc svítit sluníčko. Kompost potřebuje polostín. Na přímém slunci kompost rychle vysychá a žádoucí humus vzniká jen velmi pomalu. Pokud máte kompost bez dna, je ideální, když se kompostovaný odpad přímo dotýká země, a tak k němu mají volný přístup žížaly, červi a brouci, kteří vám s výrobou humusu pomohou.

Co do kompostéru nepatří?

Kompostujte pouze organické materiály, mezi které patří tráva, listí, drny, větvičky, zbytky zeleniny, ovoce, hnůj nebo podestýlka z ubikací domácích zvířat.

Do kompostu rozhodně nedávejte kameny, sklo, keramiku a plast, PET lahve, obaly. Tyto materiály se v kompostu nerozloží. Nepatří do něj ani plevel, protože při hnojení vzniklým humusem si ho zanesete zpět do zahrady a můžete začít s odplevelováním znovu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kompostéry. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *