Velké zavlažovací téma

Věděli jste, že v letních dnech může jeden čtvereční metr půdy ztratit až čtyři litry vody?

V letních měsících jsou zahrada i trávník vystaveny silným a mnohdy příliš intenzivním paprskům slunce. Nezbývá nám nic jiného, než zalévat, zalévat a zase zalévat. Možná se vám zdá zbytečné věnovat se podrobně tak jednoduché věci, jako je zalévání, ale i tady se dá mnohé pokazit. Je důležité nejen zalévat, ale také zvolit správnou dobu, způsob i množství vody.

Které rostliny mají přednost

Nejdříve a častěji bychom měli zalévat rostliny čerstvě vysazené – tedy letošní a pak ty, které jsme vysadili před jedním až dvěma roky. Teprve pak přijdou na řadu ty, které jsou v zahradě déle. Na sucho jsou také velice citlivé rostliny popínavé a ty, které jsou vysazené v těsné blízkosti domu (cca 0,5 m). Nesmíme zapomenout ani na rostliny ve venkovních nádobách. Dalšími adepty jsou rostliny s mělkým kořenovým systémem, a to i stromy a keře (např. břízy a azalky). Je důležité si uvědomit, že písčitá nebo málo výživná půda prosychá dříve.

Jak můžeme rostlinám pomoci

Pře výsevem nebo vysadbou rostlin do půdy ji pořádně provlhčíme do hloubky cca 25 cm. Poté půdu promícháme s organickým substrátem, který je schopný absorbovat i zadržovat vodu.
Abychom zabránili přílišnému vysychání a přehřívání půdy pokryjeme půdu kolem rostlin slabší vrstvou mulče (drcená kůra, kompost, listovka, slabá vrstva posekané trávy bez plevelu). Další výhodou mulče je, že brání růstu plevelu. Pozor, mulčem nepokrýváme půdu až těsně ke stonkům, aby rostliny nezahnívaly. Na podzim se vrstva posekané trávy odstraní, aby se nám v ní nezabydleli hlodavci.

Tip: k rostlinám rajčat a paprik můžete také zapustit květináč, který při zalévání naplníte vodou – bude ji postupně uvolňovat ke kořenům.

Optimální čas a interval zálivky

Zalévání bychom si měli načasovat na brzké ráno nebo pozdější večer, kdy slunce tolik nepálí. To, jestli rostliny potřebují zálivku, se zjistíme tak, že rýpneme do půdy malou lopatkou, motyčkou nebo rýčem. Pokud je půda do hloubky cca 10 cm suchá, je nejvyšší čas zalévat.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že každodenní mírná zálivka je nejlepší, opak je pravdou. Rostlinám vyhovuje vydatná zálivka jednou za několik dní. Pokud totiž zaléváme jen mírně (i když často), voda zůstane na povrchu, nevsákne se a brzy se odpaří, kořínky rostlin tak nestihnou požadovanou vlhkost absorbovat.

Zálivka bodová nebo plošná

Při bodové zálivce přivádíme vodu přímo do blízkosti kořenového systému. Na takovou zálivku je vhodná konev s odstátou vodou bez rozprašovací hubice. Musíme však dát pozor, abychom nevyplavili půdu od kořenů. Ke stromům i keřům můžeme přivést vodu i přímo hadicí do kruhové prohlubně vytvořené v půdě okolo kmenů.
Ideální pro bodovou zálivku je hadice z plastu s řadou drobných otvorů, které přivádějí vodu ke kořenům jednotlivých rostlin. Dokonalejší typy mají místo otvorů tenké trubičky nebo kapkovače.

Pro zalévání se hodí i nashromážděná dešťová voda. Často bývá dokonce lepší (měkčí a pro rostliny příjemnější), než voda z vodovodu nebo studny.

Plošné zalévání, při kterém vodu nepřivádíme přímo ke kořenům rostlin, ale na plochy, používáme nejčastěji u trávníků a velkých záhonů s květinami či zeleninou.

Pro usnadnění zalévání je možné použít zavlažovací obrubník s příslušenstvím, který vám zajistí nejen zavláhu pro vaše rostliny, ale také vám esteticky oddělí trávník od okrasných záhonů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *