Jak hnojit rostliny ve skleníku

Stejně jako všechny živé organismy, i rostliny potřebují živiny k tomu, aby dobře rostly, byly silné a zdravé. Tyto živiny si částečně berou z půdy samy, ale pokud chcete mít opravdu krásnou a bohatou úrodu či okrasné rostliny, je dobré je vždy přihnojit. Zejména pak rostliny pěstované ve skleníku, které jsou v podstatě pěstovány v uměle vytvořeném prostředí.

S hnojením půdy ve skleníku a její přípravou začínáme již na podzim, kdy zeminu proryjeme a zapracujeme hnojivo. To může být poměrně rozmanité – použít totiž můžete tzv. zelené hnojivo (např. vzrostlé horčičné semínko), které zaryjeme do půdy. Další variantou je chlévský hnůj, který je ovšem dobré nechat odležet a teprve poté jej zapracovat do připravované zeminy.

Chlévským hnojem vždy přiživujte půdu na podzim, nikdy na jaře. Pokud budete volit tuto variantu,  nejvhodnějším kandidátem je koňský hnůj, protože se snadno rozkládá a v malé míře je možné jej využít i k jarnímu hnojení. Dobře dostupným a levným hnojivem je nadrobno posečená tráva, kterou lze navíc smíchat se spadaným listím (listí ze zdravého stromu). Tato směs pak bude do zeminy uvolňovat dusíkaté sloučeniny.

Využít můžete také některé z hnojiv, které je k dostání na trhu. Nabídka je opravdu velká – od umělých prostředků až po organická hnojiva určená speciálně pro skleníky.

V případě, že jste podzimní hnojení neprovedli a rádi byste to stihli na jaře, doporučujeme toto provést dostatečně dlouhou dobu před výsevem, aby byla půda správně připravená a rostliny nebyly  přílišnou dávkou živin. Mohlo by se totiž stát, že by nevzešly. Pro jarní dodávku hnojení je nejideálnější důkladně prosetý kompost. Avšak i ten je nutné mírně přihnojit. K tomu použijte rohovou moučku, jež zajistí pozvolné uvolnění důležitých živin a navíc dodá vysoký podíl humusových látek k ozdravení skleníkové a pařeništní zeminy.

Při výběru správného hnojiva se však vždy řiďte tím, co chcete ve skleníku pěstovat. Různé druhy hnojiv totiž dodávají živiny s různou intenzitou a v určitém složení, které nemusí vyhovovat všem pěstovaným rostlinám stejně. Například nejoblíbenější ve skleníku pěstované rostliny jako rajčata a papriky jsou velice citlivé na vysoký obsah dusíku, který hnojivem do půdy dodáváme. Pro pěstění si však můžete zvolit i rostliny, které mají naopak dusík rády a jsou jimi hlavně květák, zelí, kapusta a poslední dobou opět stále oblíbenější chřest.

Obsah dusičnanů v půdě velmi ovlivňuje růst rostlin, které je potřebují k tvorbě bílkovin a dalších důležitých látek podporujících jejich růst a vývoj.

Výskyt dusičnanů v hnojené půdě je závislý hlavně intenzitě světla a teplotě. Jednoduše řečeno, že čím více světla a tepla je ve skleníku, tím více dusičnanů se přemění na bílkoviny. Proto je dobré sklízet skleníkovou zeleninu spíše večer, kdy je obsah dusičnanů v rostlinách nižší.

A na závěr připojujeme jedno důležité pravidlo, které platí nejen pro hnojení půdy ve skleníku a to, že méně znamená mnohdy více. Protože když to moc pohnojíte, je těžké to pak napravit :)

Další rady a tipy naleznete v naší poradně.

Skleník

Příspěvek byl publikován v rubrice Skleníky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *