Jak pečovat o polykarbonátový skleník

Polykarbonátový skleník

Dalo by se říci, že polykarbonátové skleníky jsou téměř bezúdržbové. To však neznamená, že veškerá naše údržba začne a zároveň skončí v momentě, kdy skleník postavíme. Ano, celá údržba zde začíná, ale rozhodně nekončí. Ještě před jeho stavbou bychom se totiž měli zamyslet nad nejvhodnějším místem, abychom pak v budoucnu předešli případným nepříjemnostem právě v souvislosti s jeho údržbou.

Rozhodně ho nestavíme na otevřeném prostranství, kde by byl vystaven všem živlům napospas. Ideální je místo chráněné od větru. Důležité je rovněž myslet na vhodné podloží. Skleník je do země upevněn kolíky. Právě z tohoto důvodu musí být podloží dostatečně pevné, aby kolíky udrželo. Dostatečnou pevnost upevnění pak pravidelně kontrolujeme. To je první bod, který se do údržby po postavení skleníku zahrnuje.

Po stavbě skleníku se můžeme rozhodnout pro jeho čištění. V žádném případě nepoužíváme chemikálie, které by mohly polykarbonátu či sklu a dalším částem skleníku uškodit. Používáme slabý mýdlový roztok a jednotlivé části skleníku omýváme hadříkem.
Pokud používáme stínidla, měli bychom je průběžně kontrolovat. Kontrolujeme neporušenost stínících sítí a rohoží. Jsou to právě rohože, které vlivem povětrnostních podmínek velmi rychle podléhají.

Průběžně bychom měli kontrolovat i správnou funkčnost příslušenství skleníku. Jedná se například o automatické otevírání oken či zavlažovací systémy. Počasí je dost často nevyzpytatelné, z tohoto důvodu bychom měli po každé letní bouřce prohlédnout skleník, zda na něj nepopadaly větve či zda nebyl poničen kroupy. V zimě pak pravidelně shazujeme sněhovou pokrývku. Polykarbonátové desky jsou sice dost pevné, ale dlouhodobý nános těžkého sněhu by unést nemusely.

Údržba polykarbonátového skleníku je dosti nenáročná. Skládá se především z jemného očištění špíny mokrým hadříkem a odklízení větví či sněhu ze střechy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Skleníky, Polykarbonát. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *