Jak v zimě správně vytápět skleník?

Léto uteklo až příliš rychle a je tady zase zima. Přesto, že jsme se pořádné sněhové nadílky zatím nedočkali, teploty vzduchu rychle klesají, o slovo se začínají hlásit přízemní mrazíky . Nebude to dlouho trvat a začne zase sněžit. To ale neznamená, že v zimě končí pěstitelská sezóna. Prodloužit si ji můžeme prostřednictvím vytápění skleníku.

Existuje více způsobů, jak vytápět. Ještě předtím, než začneme nějaké vytápění shánět, se proto musíme rozhodnout, jak moc a jakým způsobem chceme určitou teplotu v našem skleníku udržovat. Podívejme se nejprve na vyhřívání bezmrazé, temperované a tropické.

Bezmrazé vyhřívání nás vyjde nejlevněji. Jak už název napovídá, toto vytápění udržuje ve skleníku bezmrazé prostředí a tudíž teploty do 5 °C. Zajistíme tím prostředí pro zimování rostlin, jež nesnášejí mráz.

O něco nákladnější (počítejme tak dvojnásobek bezmrazého vytápění) je temperovaný skleník. V tomto případě dosáhnete teploty uvnitř asi 10 °C. Některým rostlinám tato teplota vyhovuje, a tudíž nám budou růst i přes zimu.

Poslední varianta je tou nejnákladnější (v porovnání s první je to její pětinásobek). Teplota ve skleníku s tropickým vyhříváním dosahuje minimálně 15 °C a lze samozřejmě docílit i vyšší. Podmínky pro růst rostlin se v takto vytápěném skleníku vyrovnají podmínkám pokojovým. Pak vás ale jistě napadne, proč bychom měli vydávat tolik peněz za vytápění, když můžeme rostliny pěstovat stejně dobře doma. Nějaké výhody navíc však skleník přináší. Jsou to především skvělé světelné podmínky a pak samozřejmě příznivá vlhkost vzduchu. Obojí jmenované jsou růstu rostlin velmi příznivé.

K samotnému vytápění pak můžete využívat elektriky nebo plynu. Komfortnější způsob představuje vytápění elektrikou. Podmínkou je však zavedení elektrického proudu do skleníku. Pokud se rozhodneme vytápět plynem, pak k tomu budeme využívat propanbutanové ohřívače na bomby. Tady ovšem pozor! Při hoření plynu se do ovzduší dostává mnoho zplodin, proto je důležité zajistit dobré větrání.

Prodloužení pěstitelské sezóny není nejlevnější, odměnou vám však budou čerstvé a šťavnaté plody po celou zimu.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Skleníky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *