Jak vybrat správný skleník

Skleník je nepostradatelný pomocník pro všechny zahrádkáře, kteří pěstují rostliny náročné na vyšší teplotu a vlhkost vzduchu. Z čeho se takový skleník vyrábí a co když na něj máte specifické požadavky?

Na trhu jsou k dostání různé typy skleníků, mezi kterými můžete při nákupu vybírat. Vyhněte se raději skleníkům asijské provenience, které nejsou přizpůsobené českému podnebnému pásu. To se projeví zpravidla v zimě, kdy střecha skleníku nevydrží nápor sněhu. Skleníky české výroby jsou v tomto ohledu spolehlivé, protože výrobci dobře vědí, co musí skleník na zahradě během roku vydržet.

Pozinkované skleníky

Tyto skleníky patří k nejpevnějším skleníkům na trhu. Jsou vyrobeny ze speciálního skleníkového skla a z profilovaného žárově zinkovaného plechu, takže u nich nehrozí předčasná koroze. Plechy bývají navíc ještě ošetřeny vypalovacím lakem s UV stabilizací.

Hliníkové skleníky

Moderní hliníkové skleníky se svými vlastnosti přibližují klasickým pozinkovaným skleníků. V běžných podmínkách odolávají sněhu i větru, nepotřebují pravidelný nátěr a nepodléhají korozi. Výplní rámu je komůrkový polykarbonát, díky kterému je montáž skleníku opravdu snadná.

Skleníky na přání

Pokud vám nevyhovuje žádný z dostupných skleníků, nechte si vyrobit skleník na přání. Výrobce seznámíte se svou představou a on za vás vymyslí a vyrobí konstrukci, otestuje její odolnost, naprofiluje pozinkované plechy a osadí rámy skleníkovým sklem. Zároveň máte záruku jednoduché montáže, kterou podle přiloženého návodu zvládne opravdu každý.

Sklo nebo polykarbonát?

Každý materiál má své výhody i nevýhody. Sklo výborně propouští sluneční záření, odolává UV záření i chemickým vlivům, ale může popraskat nebo se rozbít. Proto se při výrobě skleníků stále častěji používá lehký a odolný dvoustěnný komůrkový polykarbonát, u kterého ovšem podstupujete riziko, že se časem dutinky zašpiní nebo zakalí řasou, a polykarbonát bude dovnitř skleníku propouštět potřebné světlo jen velice špatně.

Tipy

  • předem si rozmyslete, co vše chcete ve skleníku pěstovat, aby měl dostatečnou kapacitu
  • při zadávání výroby skleníku dobře prodiskutujte svou představu s výrobcem
  • skleník stavte vždy na pevných základech
  • skleník umístěte na slunečné místo, jedině tak se v něm bude akumulovat teplo
  • zkušení zahrádkáři doporučují umístit skleník podélnou stranou směrem k jihu (v případě větších temperovaných skleníků)
  • skleník neumisťujte pod plodící stromy. Padající ovoce nebo ořechy mohou skleník poškodit. Stejně tak ho nestavte u střechy, ze které v zimě padá sníh.
  • automatický otvírač oken vám okna při oteplení sám otevře a při poklesu zavře, čímž reguluje teplotu ve skleníku a rostliny nepřijdou k úhoně. Vy se tak o větrání skleníku nemusíte vůbec starat.
  • v létě můžete skleník využít k posezení s rodinou

Příspěvek byl publikován v rubrice Skleníky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *