Pěstování ve skleníku má svá specifika

Jistě nás nepřekvapí, že pěstování rostlin ve skleníku je jiné, než jejich pěstování na zahrádce. Je to dáno teplotou, vlhkostí vzduchu a třeba i možností prodloužit si pěstitelskou sezónu ve skleníku pomocí vytápění. Podmínky pro pěstování uvnitř jsou jiné, daří se tam jiným odrůdám zeleniny a starat se o ně musíme také trochu jinak. V následujících odstavcích se těmito specifiky budeme zabývat.

Podívejme se nejprve na to, jaké zelenině se ve skleníku bude nejlépe dařit. Rozhodně uvnitř nezkoušejte pěstovat polní odrůdy zelenin. Výsledek by byl více než neuspokojivý. Oproti tomu se ve skleníku bude dařit odrůdám, které jsou speciálně určené pro skleníky. Pěstitelsky nejoblíbenější tradičně bývají papriky, rajčata a okurky. U nich bývají pro skleníky nejvhodnější hybridy, které jsou označené jako F1. Jmenujme si u každého alespoň jednoho zástupce. Z okurek je vhodná k pěstování ve skleníku Cynthia F1, z rajčat Acron F1 a z okurek Marta F1.

Ať pěstujeme zeleninu a další rostliny na zahrádce, nebo ve skleníku, velmi důležitá je správná zálivka. Podívejme se, jak je to se zaléváním ve skleníku. Zde je důležité, aby listy rostlin nepřišly do styku s vodou. V opačném případě by pak mokré listy a další části rostlin mohly být důvodem různých chorob. Právě proto je nevhodné kropení. Naopak se doporučuje závlaha podmokem nebo kapénková závlaha. Obecně je pak vhodnější zalévat ráno nejlépe dešťovou vodou. S tou totiž nehrozí rostlinám prudké teplotní rozdíly.

Letní teploty mnohdy dosahují až tropických třicítek a intenzivní sluneční záření neprospívá ani teplomilným rostlinám. Nejjednodušší řešení problému je skla zabílit vápnem. Ve specializovaných obchodech jsou ke koupi speciální stínící nátěry. Rostliny jsou chráněny před sluncem a díky tomu nám dopřávají šťavnaté plody.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Skleníky se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *