Pěstujte bylinky

Bylinky pěstovaly naše babičky a stejně tak je pěstujeme dnes i my. Jsou důležitou součástí každé domácnosti. Jejich tradice je více než tisíciletá. Lidé sbírali vědomosti a znalosti o těchto léčivých rostlinkách po celé generace, předávali je dál a rozšiřovali o nová fakta. První kniha o léčivých bylinách byla sepsána v Číně a to již 3000 let před naším letopočtem. Pozadu nebyli ani Egypťané, kteří podrobné recepty s léčivými bylinami vkládali přímo do hrobek faraonů.

U nás se rozšířili především díky Karlu Velikému, jehož ustanovení „Capitulare de vilis“ přesně určovalo, jaké rostliny by měly být pěstovány. Ve středověku se mnohé nemoci léčily právě odvary z léčivých bylin a nejen to. Jejich dalším využitím bylo dochucování jídel a specialit tehdejší kuchyně. Jejich pozitivních vlastností se hojně užívalo ještě v 18. a 19. století, v následujícím století se však od nich upouštělo. Současný trend je naštěstí úplně opačný. Celý uspěchaný svět se pokouší o návrat k přírodě a k ní čerstvé bylinky rozhodně patří. Na počátku 21. století tak doslova dochází k renesanci bylinek.

Současný člověk má jednu velkou výhodu. Může si pořídit skleník, v němž se mohou pěstovat bylinky nejrůznějších druhů. Získáte tím vskutku barevnou a pestrou zahradu, která není pouze pěkná pro oko. Díky chutím a vůním bylinek obohatíte váš jídelníček o spoustu vynikajících jídel.

Zapomeňte na nedobrou bramborovou polévku z pytlíku. Raději si uvařte pravou domácí. Jenže co by to bylo za bramboračku bez vůně čerstvé majoránky, posekaného libečku či saturejky? V tomto případě se váš skleník stane skvělou zásobárnou těch nejčerstvějších vůní. Každou letní party doplňují koktejly. Tím nejoblíbenějším je bezesporu mojito, jež se neobejde bez svěží vůně máty. A nejen to. S čerstvými bylinkami vytvoříte pro své nejbližší speciality vynikajících chutí, na něž nezapomenou.

Staňte se proto i vy bylinkáři. Ideálních podmínek pro jejich pěstování docílíte ve skleníku.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Skleníky, Vaření, Zdraví, Bylinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *