Příprava skleníku a zahrady na zimu

Péči a údržbu potřebuje váš skleník a zahrada nejen v průběhu sezóny, ale také po jejím skončení. Díky dobrému zazimování a pečlivé přípravě na další rok vás pak oba na jaře obdaří velkou a bohatou úrodou.

Zazimování skleníku

Konstrukce skleníku – je dobré si na konci sezóny udělat celkovou kontrolu konstrukce, která se vlivem pohybu zeminy, na které je skleník usazen, může mírně pohnout nebo tento problém může způsobit např. velmi silný vítr, o který není v posledních letech nouze.

Pokud nějakou odchylku zjistíte, je dobré ji ihned odstranit, protože díky zimnímu přívalu sněhové nadílky se tento problém může prohloubit a jeho oprava už pak nemusí být možná.

Stejně tak zkontrolujte všechny kovové části skleníku, zda nerezavějí a pokud to počasí dovolí, rzí napadená místa ošetřete.

Automatické otvírače – v případě, že máte ve větracích okénkách nainstalovány automatické otvírače, nezapomeňte je vymontovat a uschovat v místě, kde neklesají teploty k bodu mrazu. Předejte tak jejich případnému poškození.

Půda ve skleníku – zeminu ve skleníku doporučujeme zbavit plevele a důkladně ji prokypřit, aby byla lépe připravena na jarní výsadbu.

Sníh – v průběhu zimy doporučujeme odklízet napadaný sníh ze skleníku, ať jste majitelem polykarbonátového nebo klasického skleníku. Neodklizený sníh totiž může při změnách teplot roztávat a opět na skleníku mrznout, čímž se vytvoří těžká ledová krusta, která může skleník vážně poškodit.

Všemi těmito kroky předejte případným opravám na jaře a můžete se tak rovnou věnovat výsadbě svých oblíbených rostlin a plodin.

Zazimování zahrady

Nezáleží na tom, zda máte zahradu okrasnou, užitnou nebo kombinovanou, její příprava na zimní období je stejně důležitá jako její údržba během jara a léta.

Trávník – základními body pro všechny zahrady je ošetření trávníku, který vyčistíme od listí a posečeme. Je-li v něm příliš mnoho mechu, je dobré jej provápnit, aby se vyrovnalo pH půdy.

Prokypření půdy – záhony a jiné užitné a pěstební plochy prokypřete rytím či orbou (u větších ploch). Nezapomeňte také zeminu prohnojit.

Stromy – ze stromů skliďte poslední ovoce, a pokud jsou některé větve poškozeny, zajistěte jejich ošetření vhodnými přípravky či prostředky.

Rostliny – trvalky – jsou většinou odolné mrazu, nemusíme je tedy nijak zvlášť chránit. U méně odolných rostlin je dobré vytvořit jejich krytí pomocí chvojí, použít však také můžete i běžné listí nebo mulčovací kůru.

Zahradní nářadí a ostatní – na zimu připravte také zahradní nářadí, nábytek, hadice a závlahové systémy. Nářadí očistěte (nezapomeňte především na nože sekaček na trávu), zkontrolujte, nabruste zahradní nůžky a uschovejte.

 

Doporučujeme najít pročíst návody všeho, co na zahradě používáte, kde by mělo být uvedeno, zda je nutné udržet daný výrobek mimo mráz a mínusové teploty. Předejdete tak nepříjemnostem po skončení zimy.

Jakmile se takto krásně o zahradu postaráte, můžete se v klidu těšit na jaro a my na něj s vámi.

Za příkladnou fotografii zazimovaného skleníku děkujeme panu Janu Graniovi.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Skleníky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *