Příprava skleníku na jaro

Také už se nemůžete dočkat prvního jarního sluníčka a těšíte se na čas strávený na vaší záhrádce. Buďte na sezónu připraveni a začněte s přípravou skleníku již nyní.

Odstranění zbytků rostlin

Pokud Vám ve skleníku zbyly po zimě nějaké rostliny je potřeba je všechny odstranit, abychom zamezili škůdcům a plísním, které by mohly napadnout nové sazenice. Zbylé rostliny obohatí kompost nebo je popřípadě spalte.
Záhony následně zryjte, zbavíte se tak ještě nevyrostlého plevele, který by vás mohl později zbytečně zaměstnat.

Záhon nechte zatím na hrubo, zemina tak pěkně ještě promrzne za ranních mrazíků a vy se tak zbavíte dalšího plevele.

Je vaše půda unavená?

Je-li vaše půda unavená je nutná její výměna. Výměna půdy bývá dost náročná, jak na objem, tak na práci. Předejít se dá vhodným hnojením popř. vysazením zeleného hnojení a poté kvalitního zrytí. Pokud však dodržujete výměnu plodin, půda by být unavená neměla.

Jelikož letos nám zima neukázala svou sílu, je zde velká hrozba toho, že přežijí škůdci, proti kterým se můžeme bránit práškovým dusíkatým vápnem. Mezi nejobávanější patří např. mšice a svilušky, půdní háďátka, drátovci a další.

Opravy a čištění skleníku

Pro ideální pěstování a přísun světla rostlinám je potřeba skleník ze skla omýt z obou stran popřípadě u skleněných výplní vyměnit popraskaná skla a dotáhnout všechny šroubované spoje. U skleněných výplní přidejte do vody ocet, zničíte tak všechny plísně, které přezimují na skle.

U polykarbonátové výplně použijte pouze a výhradně slabý mýdlový roztok a jemný hadřík. Po umytí skleník opláchněte čistou vodou. Nepoužívejte čistící prostředky obsahující chemická rozpouštědla nebo prostředky na bázi lihu a alkoholu. Při použití čistidel a organických rozpouštědel dojde vždy ke zničení polykarbonátu.

Jakmile váš skleník připravíte pro další sezónu, můžete se již zamyslet na druhy které budete ve skleníku pěstovat, není totiž nad úrodu, kterou si vypěstujeme vlastními silami a prostředky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Skleníky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *