Vitaminový jídelníček II – ovoce

Pomalu začíná přicházet pravé podzimní počasí. Je deštivo, fouká vítr, je zima. Období, kdy se daří chřipkám, angínám, virózám a dalším nemocem. Jediným způsobem, jak před těmito nepřáteli uchránit naše tělo, je dostatečný přísun vitaminů. V televizi, v časopisech, v rádiu, tam všude neustále pozorujeme spoustu reklam na různé tabletky zvyšující naší imunitu. Nejlepší cesta, jak do našeho těla dostat co nejvíce vitaminů, je však ta nejpřirozenější – konzumace dostatečného množství čerstvého ovoce a zeleniny. Zaměřme se na vitaminy, které obsahuje ovoce. Je podzim a tudíž i doba dozrávání jablek a hrušek. Neměli bychom na to tedy zapomínat a dopřávat si jablka i hrušky každý den. Vždyť čím čerstvější ovoce, tím je pro nás prospěšnější.

Stejně jako zelenina obsahuje i ovoce vitamin C. Jablka jsou navíc obohacena o vitaminy řady B. Jejich častou konzumací posilujeme a pročišťujeme organismus, což se nám v tomto období přesně hodí. Podobně jsou na tom i hrušky.

Velmi oblíbeným ovocem jsou maliny a jahody. Jahody jsou zdrojem vitaminů A, B a E a organických kyselin, které jsou (podobně jako u paprik) skvělou prevencí před nádorovými onemocněními. Barvivo obsažené v malinách působí jako úžasný antioxidant. Toho se užívá především při horečnatých a zánětlivých onemocněních.

Ačkoli je obecně známou pravdou, že bychom měli konzumovat především domácí ovoce, vůbec nám neuškodí (či spíše naopak) citrusové plody – mandarinky, pomeranče, citrony, limetky, grapefruity a další. Jeden plod obsahuje asi polovinu doporučené denní dávky vitaminu C. Obsahují rovněž tzv. pektin, který hraje důležitou roli při snižování cholesterolu. Dále obsahují vitaminy E a P a betakarotén. Grapefruit pomáhá při boji s nadváhou.

Konzumace ovoce je stejně tak důležitá jako dostatečný přísun zeleniny. Náš jídelníček by měl být vyvážený. Zeleninou ani ovocem však vůbec nemusíme šetřit. Jsou zdrojem důležitých látek pro naše tělo. Povzbuzují imunitu a dodávají nám vitaminy potřebné pro správné fungování našeho těla.

Navštivte naše stránky a kupte si skleník z polykrbonátu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Vaření, Zdraví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *