Plastové a betonové obrubníky. Co je lepší?

Zahradní obrubník oddělí záhon či cestičku od trávníku a vnese do vaší zahrady pořádek. Jaké jsou výhody betonových a plastových obrubníků a na co byste při jejich koupi měli pamatovat?

Tráva prorůstající do záhonů okrasných květin, kamínky ze zahradních pěšin zákeřně číhající v trávě na sekačku, záhony měnící svévolně svůj tvar…Nerovný boj mezi vaší estetickou vizí a činorodou přírodou vám pomohou vyhrát zahradní obrubníky, které vám usnadní i neoblíbené sekání trávy. Před pořízením obrubníku si dobře promyslete, k jakému účelu zahradní obrubník pořizujete a kolik času jste ochotni věnovat jeho instalaci a údržbě. Mezi nejprodávanější typu obrubníku patří ty z plastu a betonu, a proto se zaměříme především na ně.

Plastové obrubníky

Plastový zahradní obrubník vám pomůže uspořádat zahradu dle vašich představ. Snadno a rychle ho sami nainstalujete tam, kam potřebujete, a v případě potřeby ho lehce vyměníte nebo přemístíte. Díky své tmavé barvě je obrubník v zahradě takřka neviditelný, takže se nemusíte obávat nevkusných předělů mezi plochami. Kvalitní materiál s příměsí chrání obrubník před poškozením slunečním zářením a mrazem. Z plastového okrasného obrubníku také jednoduše vytvoříte plastový zavlažovací obrubník. Ten buď koupíte přímo jako set nebo jako příslušenství k plastovým obrubníkům a obrubník tím rázem získá dvě funkce – jednak spolehlivě rozdělí dva povrchy a jednak levně a efektivně zavlaží vaše záhony nebo skleník. Dejte pozor, abyste omylem nekoupili pouze dekorativní plastový obrubník, který možností zavlažování nedisponuje a jeho životnost bývá maximálně dva roky.

Zahradní betonové obrubníky

Okrasné betonové zahradní obrubníky oddělí potřebné plochy a na zahradě působí velmi impozantně, ovšem nejsou vhodné do skleníků. V rámci pokládky betonových obrubníků totiž musíte vykopat hluboký příkop a těžký obrubník zasadit do betonu. Z toho vyplývá i další nevýhoda – obrubník nemůžete přemisťovat podle potřeby. Při sázení okrasných rostlin pak myslete na to, abyste je nezasadili přímo u obrubníku, protože v létě se beton rozpálí a rostliny ve svém okolí spálí. Časem tyto obrubníky vlivem počasí praskají, protože beton patří navzdory své váze ke křehkým materiálům, a v puklinách se zakořeňuje tráva. Betonové zahradní obrubníky patří mezi nejlevnější typy obrubníku, dají se pořídit v různých dekorech a barvách, ale určitě u nich počítejte s vyššími nároky na údržbu.

V současné době se velké popularitě těší obrubníky z železničních pražců. Jsou totiž odolnější a levnější než běžné dřevěné obrubníky. Před použitím těchto pražců však důrazně varujeme, protože byly impregnovány dehtovými oleji a během let používání kontaminovány ropnými látkami ze železničního provozu, přičemž v obou případech se jedná o toxické látky s karcinogenními účinky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *