Postavte si pařeniště a pěstujte bio zeleninu

Zapomeňte na fádní zeleninu bez chuti a vypěstujte si vlastní šťavnaté a voňavé okurky, rajčata nebo salát. K úspěšnému zahradničení vám stačí pouze pařeniště. A když na to přijde, můžete v pařeništi pěstovat i kaktusy. Jak na to? Na to se společně podíváme.

Ledoví muži vás nepřekvapí

V našich zeměpisných šířkách používají zahradníci pařeniště na předpěstování sazby nebo pěstování teplomilné zeleniny. Pařeniště vlastně fungují jako levnější skleníky, protože na jejich zhotovení a provoz vynaložíte menší prostředky. Zároveň je v nich teplota o několik stupňů vyšší než venku a pařeniště tak chrání rostliny proti ranním mrazíkům. Pankrác, Servác ani Bonifác si tak na vaše pařeniště nepřijdou.

Teplé nebo studené pařeniště?

Rozdíl mezi teplým a studeným pařeništěm spočívá v tom, že teplé pařeniště se zahřívá díky použitému organickému materiálu samo, kdežto studené potřebuje vnější zdroj tepla. Organický materiál je v tomto případě hnůj a vnější zdroj tepla slunce. Pokud nemáte k dispozici kvalitní zdroj koňského nebo ovčího hnoje, vyrobte si studené pařeniště. Zahřívat vám ho bude sluníčko.

Jak vyrobit pařeniště

Nejprve si pro stavbu pařeniště vyberte světlé a chráněné místo. Počítejte s tím, že v létě budete muset rostliny před slunečními paprsky chránit.

Na výrobu domácího pařeniště potřebujete několik fošen dřeva a stará okna. Z fošen stlučete ohrádku, jejíž přední část bude nižší než zadní a bude směřovat k jihu. Protože bude dřevo neustále v kontaktu s půdou a vlhkostí, natřete jej fermeží, aby nehnilo. Okna zbavíte klik a pantů a položíte napříč přes vyrobený základ. Doporučujeme je opatřit kovovými madly, abyste si ulehčili manipulaci s nimi při údržbě pařeniště.

Údržba

Péče o pařeniště není nic náročného, přesto je potřeba dodržovat pár základních pravidel:

  • do pařeniště pořiďte větrací kolík, aby dýchalo a rostliny se nepřehřívaly
  • v létě (případně během mrazů) pařeniště zakryjte, aby se rostliny nespálily – k tomu vám poslouží bambusové rohože nebo jutové pytle; někteří zahrádkáři okna natírají neprůhlednou barvou
  • rostliny zalévejte nejlépe po ránu – než začne hřát slunce, oschnou, takže se nespálí, a nebudou vlhké ani v noci, tudíž nezačnou plesnivět

Výhody a nevýhody doma vyrobených pařenišť

K výhodám domácích pařenišť patří jednoznačně nízké pořizovací náklady a relativně finančně nenáročná údržba. Značnou nevýhodou je obtížná manipulace s okny při odkrývání oken a jejich ukládání. Vezměte v potaz, že se o pařeniště musíte postarat každý den, což znamená, že minimálně jednou denně budete muset těžká okna přesouvat. A obyčejné sklo je choulostivá záležitost, kterou je snadné naťuknout či rozbít. Stačí trocha neopatrnosti nebo větší krupobití.

Kupovaná pařeniště

Moderní skleníky jsou vyrobeny z kvalitního plastu, který odolá silné nepřízni počasí i vaší nepozornosti. Na rozdíl od pařenišť vyrobených svépomocí jsou prodávaná pařeniště mobilní. Pořiďte si pařeniště na balkon či terasu a vypěstujte si k snídani čerstvé ředkvičky. Konstrukce oken je uchycena k rámu panty, a tak pařeniště snadno otevřete. Výhodou těchto pařenišť je také nastavitelná výška, kterou lehce přizpůsobíte pěstované zelenině. Základní verzi pařenišť pořídíte za cenu do tisíce korun a ušetříte si tak i čas strávený výrobou domácího pařeniště.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *