Zakládáte zahradu? Poradíme vám!

Chystáte se koupit, renovovat či založit zahradu? Posbírali jsme pro vás několik užitečných tipů, které vám pomohou naplánovat její konečný vzhled.

1. Dvakrát měř a jednou řež

Horujete pro okrasné japonské zahrady s bonsajemi a jezírky, obdivujete velkorysý vzdušný francouzský styl, zamilovali jste se do nedbale elegantních anglických parků nebo prostě toužíte po domácké atmosféře babiččiny zahrádky? Pokud svou zahradu nehodláte svěřit do rukou zahradního architekta, musíte si všechno dobře promyslet sami. Vezměte si čtverečkovaný papír a tužku a namalujte si přehledný plánek, na kterém vyznačíte, kde bude umístěn bazén, gril, pergola, jezírko, zahradní domek nebo třeba trampolína pro děti.

2. Vrána k vráně

Permakulturní zahrady jsou sice v módě, ale ani permakultura automaticky neznamená, že vedle sebe nasázíte libovolné druhy rostlin. Okrasné rostliny vždy vybírejte na základě vlastností půdy, kterou na zahradě máte, a jejich potřeb. Pokud o okrasných květinách a keřích nic nevíte, nezoufejte. Na trhu existujte celá řada encyklopedických publikací, ze kterých potřebné informace snadno načerpáte.

3. Vtiskněte zahradě řád

Od každého druhu rostliny kupte víc kusů. Snadněji tak sladíte barvy jednotlivých záhonů a nároky květin. Aby se hranice jednotlivých záhonů nestíraly, ohraničte je obrubníky. Vybírat můžete třeba mezi plastovými a dřevěnými obrubníky. Plastové obrubníky vás vyjdou levněji, vydrží vám snad věky, v zahradě působí nenápadně a v případě potřeby k nim dokoupíte zavlažovací set a pomocí obrubníku zavlažíte záhony zcela bez námahy. Dřevěné obrubníky a palisády mají výhodu přírodního materiálu a rustikálního vzhledu, ale nedisponují tak dlouhou životností jako plastové obrubníky a relativně brzy začnou uhnívat. Obrubníky ohradíte také jednotlivé cestičky nebo jednotlivé povrchy v zahradě.

4. Tráva, tráva a zase ta tráva

Pokud neplánujete nechat vzhled zahrady v rukou přírody, potřebujete zařízení, které ji udrží na uzdě. Poohlédněte se proto po vhodné sekačce. V případě, že sníte o rovně střiženém a hustém anglickém trávníku, pořiďte si vřetenovou sekačku. V běžné zahradě využijete klasickou motorovou nebo benzínovou sekačku, kterou doporučujeme doplnit sekačkou strunovou. Díky ní se dostanete i do obtížněji přístupných prostor a osekáte trávu i okolo zídek, obrubníků nebo stromů.  A pokud je vaším problémem nedostatek času, kvůli kterému zahrada občas připomíná džungli, nedáte dopustit na bubnovou sekačku, která zvládne posekat i velmi vysokou trávu. Velký úspěch sklízejí v poslední době i sekačky robotické, které se o správnou výšku trávníku postarají za vás.

5. Kompost – přítel zahradníka

Kompost by neměl chybět v žádné zahradě. Zužitkujete do něj jak biologický odpad z kuchyně, tak ze zahrady. Odměnou vám bude kvalitní humus bohatý na živiny, který využijete jako hnojivo u všech druhů rostlin. Na trhu je celá řada kompostéru z různých materiálů, které vám perfektně poslouží. Pokud nemáte na zahradě dostatek místa, pořiďte si bubnový kompostér, díky kterému snadno založíte kompost i na balkoně nebo terase.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *