Jak postavit dřevěnou zahradní chatku

Hodila by se vám na zahradu zahradní chatka? Pojďme se podívat na to, jak se taková chatka vlastně staví.

Do zahradní chatky nebo domku uskladníte všechno zahradní nářadí, které zrovna nevyužijete, jízdní kola, potřeby pro grilování nebo zahradní sekačku. Ve větších chatkách se pak komfortně vyspí i vaše domácí návštěvy a děti si v nich během prázdninového přespávání užijí spoustu zábavy.

Postavit si zahradní chatku svépomocí ale není nic snadného. Potřebujete spoustu dřeva, materiálů, nástrojů, musíte si sami nakreslit plán stavby a ovládat několik řemesel od zedničiny po střešního pokrývače. A když k tomu ještě připočítáte strávený čas, výroba zahradní chatky se rázem výrazně prodraží. Proto se drtivá většina lidí rozhodne, že si chatku koupí již hotovou a na zahradě si ji pouze smontuje. Stavba zahradní chatky svépomocí se tak výrazně usnadní.

Rovné podloží je základ

Rovná plocha je důležitá pro pozdější správné otvírání dveří a oken a celkovou životnost chatky. K dřevěné zahradní chatce takénesmí zespod proniknout vlhkost. K stavbě proto vybírejte vodorovnou pravoúhlou plochu vydlážděnou například oblíbenou zámkovou dlažbou nebo betonem. Horní hrana základové desky by přitom měla přesahovat asi o 5 cm okolní terén.

Stavba samotné chatky

Stavba zahradní chatky není složitá, pokud se budete přesně řídit přiloženým manuálem.

Před samotnou montáží nejdříve podle dodacího listu zkontrolujete, zda vám byly opravdu dodány všechny stavební díly a jestli jsou v dobrém stavu. Jakoukoliv nesrovnalost okamžitě reklamujte.

Reklamace se nevztahuje např. na:

  • suky pevně vrostlé ve dřevě
  • vypadlé suky o maximálním průměru 2 cm
  • přírodní odlišné zabarvení dřeva, které neovlivňuje životnost chatky
  • praskliny ve dřevě, které dřevo úplně nerozštípnou

Před stavbou zahradní chatky ošetřete všechny vnitřní i vnější stavební díly proti modrání a plísni. Při závěrečném nátěru použijte takovou lazuru, která dřevo ochrání před vlhkostí a UV zářením. Zároveň si zkontrolujte, zda má lazura dostatek barevných pigmentů. K ošetření dřeva v žádném případě nepoužívejte lak.

Co je dobré vědět

  • jednou ročně naolejujte zámek a panty oken a dveří
  • pravidelně kontrolujte upevnění střechy
  • dřevo v suchém počasí vysychá, a proto se mohou mezi prkny objevit mezery. Nelekejte se, potřebnou vlhkost dřevo nasákne zpět při vlhkém počasí a praskliny se zase zacelí.
  • volná prkna neskladujte v teplých prostorách, kde mohou vysychat

Stavební povolení

Doporučujeme vám zajít před jakoukoliv stavbou chatky na vašem pozemku na stavební úřad a zeptat se, zda nepotřebujete stavební povolení. Obecně platí, že pro stavbu zahradní chatky do rozměrů 4×4 m svépomocí byste stavební povolení potřebovat neměli.


Příspěvek byl publikován v rubrice Zahradní domky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *