Jak vybrat zahradní domek?

Už vás nebaví lézt do auta v garáži přes uskladněný gril a přeskakovat ve sklepě zahradní nářadí pokaždé, když jdete pro kompot? Zahradní domky poskytují praktický prostor pro ukládání věcí, které zrovna nepotřebujete, nechcete nechat volně ležet na zahradě nebo vám překáží.

Už nebudete muset přemýšlet, kam uskladníte zahradní techniku, nábytek, gril, jízdní kola, zahrádkářské potřeby nebo vybavení pro kempování a bazén. Velkou výhodou je možnost domek zamknout a nedat tak nenechavcům příležitost, aby si vaše věci nezákonně přivlastnili. To ocení zejména zahrádkáři, kteří mají zahrádku v kolonii a nemohou si dohlédnout na svůj majetek sami.

Promyslete si velikost

Před pořízením zahradního domku byste si měli uvědomit, co vše v něm chcete skladovat. Pokud jste vášniví zahrádkáři nebo kutilové a nechcete nechat rezivět své motyky, hrábě, kladívka a šroubováky, pořídíte si menší zahradní domek než rodina, která do něj potřebuje dát pět jízdních kol a sekačku na trávu. Dále byste měli zvážit, k čemu všemu domek využijete. Velký zahradní domek vám totiž poslouží i jako chatka pro letní přespávání dětí a poskytne perfektní zázemí pro pořádání rodinných oslav nebo zahradních párty s přáteli.

A co materiál?

Vzhledem k nízkým cenám zahradních domků se nevyplatí stavět si ho svépomocí. Ze široké nabídky na trhu si vybere každý. Standardně se zahradní domky vyrábí z plechu, plastu nebo dřeva.

Plechové zahradní domky nabízí finančně nejdostupnější řešení odkládacího prostoru. Díky povrchové úpravě jsou vhodné pro celoroční venkovní použití. Při koupi plechového zahradního domku byste si měli dát pozor na pevnost materiálu a nosné konstrukce a vyžadovat záruku proti prorezivění delší než dva roky. Bohužel se na trhu vyskytují i nekvalitní zahradní domky z Polska, které jsou vyrobeny z příliš tenkého plechu a reziví. Pokud tedy uvidíte podezřele levný plechový domek, dobře si pročtěte jeho parametry a podmínky nákupu.

Plastové zahradní domky představují praktické řešení pro vaši zahradu. Jejich hlavní výhody totiž spočívají v tom, že jsou prakticky bezúdržbové, velmi lehce přenosné a dobře ventilují. Nemusíte se obávat ani koroze, ani poškození, protože jsou vyrobeny z nerozbitného polykarbonátu, a domek můžete po zahradě snadno posouvat podle potřeby. Barva střechy navíc odráží sluneční teplo, a tak domek vaše uschované věci chrání.

Oblíbenou variantu tvoří dřevěné zahradní domky srubového typu, které vypadají elegantně a vytvoří příjemnou atmosféru na každé zahradě. Díky okýnkům proniká dovnitř sluneční světlo a vy se tak v domku výborně zorientujete. Tento domek využijete na ubytování hostů jako chatičku i pro uskladnění větších potřeb pro zahradu, sport či kempování. Údržba dřevěného domku není náročná a zvládne ji i méně zručný kutil. Opět si dejte pozor na nedůvěryhodné prodejce a domek si při převzetí pořádně prohlédněte, abyste měli jistotu, že vám byly dodány všechny jeho díly.

Na co si dejte pozor

Nesnažte se postavit zahradní domek na nakloněné ploše. Základna domku musí vždy stát na rovné zemi. V domku neskladujte žádné výbušniny a hořlaviny a v žádném případě do něj neukládejte lovecké střelné zbraně.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahradní domky, Zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *